Foreldrerådets arbeidsutval (FAU)

På kvar grunnskule skal det vera eit foreldreråd det alle foreldre som har barn i skulen er medlemmer. (§11-4 Foreldreråd ved grunnskular)

FAU (foreldrene sitt arbeidsutval) på Hjelteryggen skule er sammensatt av klassekontaktane frå kvar klasse. Utvalet har møter kvar mnd., kor aktuelle saker blir behandla. Referat blir lagt ut på denne sida. Referata frå SU/SMU-møtene (samarbeidsutvalget + skulemiljøutvalget) blir også lagt ut her.

Oppgåver

Foreldrerådet skal fremje fellesinteressene til foreldra og medverke til at elevar og foreldre tek aktivt del i arbeidet for å skape godt skulemiljø. Foreldrerådet skal arbeide for å skape godt samhald mellom heimen og skulen, leggje til rette for trivsel og positiv utvikling hjå elevane og skape kontakt mellom skulen og lokalsamfunnet.

Saksgang 

Når ein ønskjer å ta opp ein sak, er det viktig for oss og skulen at sakane vert tatt opp i riktig fora. FAU skal blant anna sjå på dei generelle sakene som gjeld elevane sitt psykososiale og fysiske skulemiljø. FAU-medlemmer er underlagt teieplikt. 
-    Viktig at enkeltelevar eller hendingar ikkje vært diskutert på klassens side på sosiale medier (t.d Facebook). Hugs at det er fleire sider av ei sak. 
-    Om ein er usikker på kvar ein skal ta det opp, kan ein ta det opp med klassekontakten direkte som igjen tar det opp med FAU-leiar. H*n vil avgjere om dette er ei sak for FAU.
-    Saker vedr enkeltelevar, enkelte klassar eller personalet skal tas opp med skulen. Skulen må følgje lovene som gjeld for personvern, derfor kan det opplevast som heimane får mindre informasjon enn det ein kanskje ønskjer. Skulen er tydeleg på at det er låg terskel på å ta kontakt om ein er bekymra for noko. 
-    FAU skal berre diskutere enkelthendingar for å sjå om dei kan gjere noko for skulemiljøet i form av sosiale aktivitetar eller samarbeid med skulen om tiltak. 
-    Skulle ein som forelder føle at ein ikkje når fram, kan ein ta kontakt med FAU-leiar. Igjen er det viktig at ein hugsar på at FAU ikkje har rett til innsyn i enkeltsaker, men kanskje kan leiar være med på eit møte eller hjelpe med kontakt mellom føresette og skule. 
 

 

Arrangement

Møtedatoar 2024/2025

  • FAU ved Hjelteryggen skole prøver å holde FAU-møte første mandagen i hver måned. 

FAU-representantar og klassekontaktar

Referat